تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

  • تزریق بوتاکس، یکی از محبوب ترین درمان های غیر جراحی به حساب می آید.
  • بوتاکس، از نوروتوکسینی به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. ارگانیسمی که به طور طبیعی در محیط وجود دارد.
  • سم بوتولینوم، با فلج کردن عضلات و ماهیچه ها، به رفع چین و چروک و خطوط کمک می کند.
  • از بوتاکس می توان در درمان تعریق، میگرن و اختلالات عضلانی استفاده کرد.
  • بوتولیسم، بیماری است که توسط سم بوتولینوم ایجاد می شود و می تواند منجر به بروز مشلات تنفسی و در نهایت مرگ شود.

بوتاکس، شیوه درمانی است ایمن، موثر و با کمترین میزان تهاجم در رفع چین و چروک و خطوط. از این روش عمدتا در رفع چین و چروک اطراف چشم ها و یا خطوط ما بین ابروها استفاده می شود.

دکتر روزبه پهلوان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت است. شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

مطب تهران :02122026726

مطب دزفول :06142263822

عملکرد و کارایی تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم، یکی از سمی ترین مواد است و مقادیر بالای این سم می تواند منجر به بروز بوتولیسم شود، بیماری که سلامت فرد را تهدید می کند و در صورتی که اقدامی نسبت به درمان آن صورت نگیرد، می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

با این حال، سم بوتولینوم مزایای درمانی بسیاری دارد. این سم در مقادیر بسیار کم تزریق می شود و با مسدود کردن ارسال سیگنال از سلول های عصبی به عضلات و فلج کردن آن ها، عمل می کند.

جهت انقباض عضلات، ماده شیمیایی به نام استیل کولین در محل اتصال پایانه های عصبی و سلول های عضلانی آزاد می شود. استیل کولین به گیرنده سلول های عضلانی متصل و عضلات منقبض می شوند. با تزریق بوتاکس، استیل کولین آزاد نمی شود و در نتیجه هیچ گونه انقباض عضلانی صورت نخواهد گرفت.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

کاربرد بوتاکس

یکی از رایج ترین کاربردهای بوتاکس، رفع چین و چروک و خطوط و هم چنین بهبود ظاهر می باشد. علاوه بر جنبه های زیبابیی این تزریق، از بوتاکس در درمان شرایط پزشکی مانند میگرن، تعریق و مشکلات مربوط به مثانه نیز استفاده می شود.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس، به آمادگی خاصی نیاز ندارد. فرد باید هر گونه آرایش را از صورت خود پاک کند، به عبارتی ناحیه تزریق باید کاملا تمیز باشد.

توصیه می شود مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، پیش از تزریق قطع شود، چرا که این قبیل داروها احتمال کبودی را افزایش می دهند.

روند انجام تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم با رقیق کردن پودر در محلول نمکی به دست می آید و مستقیما به بافت عصبی- عضلانی تزریق می شود. اثرات این تزریق بعد از گذشت 24 تا 72 ساعت مشخص خواهد شد. گاهی ممکن است مدتی طول بکشد تا اثرات این تزریق به طور کامل مشخص شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که تزریق بوتاکس در خانم های باردار و شیرده  و یا افرادی که در گذشته سابقه حساسیت دارویی داشته اند، توصیه نمی شود.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

از ماساژ دادن و یا وارد آوردن فشار به ناحیه تزریق باید خودداری شود. چرا این قبیل اقدامات باعث پخش شدن ماده تزریقی به سایر نواحی می شوند و نتیجه تزریق را از بین خواهند برد.

در صورتی که تزریق، در ناحیه ما بین ابروها انجام شده باشد، بهتر است به مدت سه تا چهار ساعت از پایین نگه داشتن سر خودداری کنید.

تزریق بوتاکس، دوره نقاهتی را به همراه ندارد و فرد سریعا قادر به انجام کارهای عادی خود می باشد.

آیا تزریق بوتاکس عوارض و خطراتی را به همراه دارد؟

به ندرت پیش می آید بعد از تزریق بوتاکس، شاهد بروز عوارض باشیم. با این حال، احتمال بروز برخی عوارض وجود دارد، که به آن ها اشاره می کنیم:

–           دردهای خفیف و یا اریتما (قرمز شدن پوست ناحیه تزریق)

–           بی حس شدن ناحیه تزریق

–           سردرد

–           مشکلات بلع

–           احساس ضعف در ناحیه گردن

–           ضعیف شدن ماهیچه های پلک

–           مشکلات بینایی مانند تاری دید

–           خشکی دهان

–           خستگی

نتیجه گیری تزریق بوتاکس

بوتاکس، از جمله روش های ایمن و موثر در رفع چین و چروک و خطوط می باشد. این تزریق در حدود چهار ماه ماندگاری دارد و تکرار تزریق به رفع موثرتر چین و چروک کمک می کند.

دیگر خدمات دکتر روزبه پهلوان جراح فک و صورت

جراحی بینی

جراحی فک

جراحی چانه

تزریق چربی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

  • نشانی: تهران، خیابان آفریقا، کوچه مریم، پلاک۵، واحد۱
  • شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۰۲۶۷۲۶
  • نشانی: دزفول، خیابان آفرینش، نبش عدل
  • شماره های تماس :۰۶۱۴۲۲۶۳۸۲۲

پاسخ

4 − یک =

Call Now Button