جراحی دندان عقل

جراحی دندان های عقل تحت بیهوشی عمومی

جراحی دندان های عقل (نهفته) شامل خارج سازي دندان عقل توسط برش لثه ،برداشت استخوانو تكه تكه كردن دندان می باشد. دندان های عقل، چهار دندان دائمی در بزرگسالان هستند که در قسمت انتهایی دهان (بالا و پایین) قرار گرفته اند.

در صورتی که دندان عقل فضای کافی برای رشد نداشته باشد، شاهد بروز درد، عفونت و مشکلات فكي و دندانی خواهیم بود. جهت پیشگیری از بروز مشکلات بیشتر در آینده، جراحی و درآوردن دندان عقل توصیه می شود.

دکتر روزبه پهلوان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت است. شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

مطب تهران :02122026726

مطب دزفول :06142263822

دلایل انجام جراحی دندان های عقل

دندان های عقل، آخرین دندان های دائمی هستند که در سنین هفده تا بیست و پنج سالگی ظاهر می شوند. در برخی افراد دندان عقل هرگز رشد نمی کند يا به صورت ناقص يا با زاويه نامناسب رشد مي كند. در برخی دیگر افراد، دندان های عقل نیز همانند سایر دندان ها بیرون می زنند و مشکلی را ایجاد نخواهند کرد.

در بسیاری از موارد، فضای کافی جهت رشد دندان عقل وجود ندارد و مشکلات زیر ظاهر خواهد شد:

– رشد دندان عقل به سمت دندان کناری خود

– رشد دندان عقل به سمت عقب دهان

– رشد دندان عقل در زاویه ای مستقیم و زیر دندان کناری

در صورتی که موارد گفته شده، منجر به بروز مشکلاتی زیر شوند جراحی دندان عقل انجام خواهد شد

– درد

– گیر کردن مواد غذایی میان دندان عقل

– عفونت و یا بیماری های لثه

– پوسیدگی دندان

– آسیب دندان های کناری و یا استخوان های اطراف

– تشکیل کیست اطراف دندان عقل

در صورتی که میزان نهفتگی دندان زیاد باشد، يا ريسك صدمه به ساختارهاي اطراف نظير سينوسها در فك فوقاني يا ريسك بالاي صدمات عصبي و شكستگي فك در فك تحتاني وجود داشته باشد يا حضور دندانهاي عقل همراه با ضايعات پاتولوژيك نظيركيستها باشد، جراحی دندان عقل تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد. بعد از بیهوش شدن، بي حسي موضعي هم در جهت كنترل خونريزي هم در جهت بي دردي بيمار بعد از به هوش امدن انجام مي شود.

جراحی دندان عقل
جراحی دندان عقل-

جراحی دندان های عقل تحت بیهوشی عمومی

از جمله مزایای این جراحی تحت بیهوشی عمومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد

– خارج سازي كل دندانهادر یک جلسه قابل انجام می باشد

– مدت بستري بيمار در حد چندين ساعت يا نهايتا يك روز مي باشد

– بیمارانی که فوبیای دندانپزشکی و یا جراحی دارند، متوجه هیچ اقدامی بر روی دندان های شان نمی شوند و شيوع    عوارض جراحي با روش بي حسي موضعي يكسان است.

در صورت بروز عوارض جانبي مثل باز شدن سينوسها امكان برطرف كردن مشكلات به صورت همزمان در همان جلسه وجود دارد

بعد از جراحی دندان های عقل

داروهای مسکن مانند استامینوفن، ايبوبروفن،.. جهت تسکین درد برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد. قرار دادن کمپرس یخ با تواليهاي١٥ دقيقه اي و به مدت ٤٨ ساعت نیز از شدت التهاب ودرد کم می کند.

التهاب و ورم گونه ها و زاويه فك طی سه تا پنج روز افزايش يافته و تدريجا طي دوهفته برطرف خواهد شد. اما قرار دادن کمپرس يخ يا پك فشاري در ساعتهاي اوليه بعد از جراحي بر روی نواحي جراحي تا حد زیادی از میزان التهاب بعدي می کاهد.

توصیه می شود بعد از جراحی، بیمار در منزل استراحت کند و انجام فعالیت های سنگین بدنی را به مدت یک هفته به تاخیر بیندازد. چرا که این قبیل فعالیت ها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

نوشیدن آب و مایعات بعد از جراحی همواره توصیه می شود. مصرف مشروبات الکلی و نوشیدنی های داغ، به مدت بیست و چهار ساعت ممنوع می باشد.

در خصوص مواد غذایی، بهتر است تا بیست و چهار ساعت، مواد غذایی نرم مصرف شود. مواد غذایی سفت و جامد منجر به بروز زخم و ناراحتی خواهند شد.

تمیز کردن دهان و رعایت بهداشت، اهمیت بالایی دارد. از فردای روز جراحی، مسواک زدن بلامانع است، اما نواحی اطراف زخم جراحی باید با احتیاط بیشتری مسواک زده شوند.

سیگار کشیدن تا ۷۲ ساعت ممنوع است، چرا که باعث طولانی شدن روند بهبودی خواهد شد.

دیگر خدمات دکتر روزبه پهلوان جراح فک و صورت

جراحی بینی

جراحی فک

جراحی چانه

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

  • نشانی: تهران، خیابان آفریقا، کوچه مریم، پلاک۵، واحد۱
  • شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۰۲۶۷۲۶
  • نشانی: دزفول، خیابان آفرینش، نبش عدل
  • شماره های تماس :۰۶۱۴۲۲۶۳۸۲۲

پاسخ

14 − 4 =

Call Now Button