جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

بینی، برجسته ترین عضو صورت است و تاثیر بسیاری بر زیبایی ظاهری می گذارد. به همین خاطر، به افرادی که از ظاهر و فرم بینی خود راضی نیستند، جراحی بینی پیشنهاد می شود. جراحی زیبایی بینی که در اصطلاح پزشکی با عنوان رینوپلاستی نیز شناخته می شود، یکی از پرطرفدارترین جراحی ها در سراسر دنیاست.

جراحی بینی به رفع مشکلات زیبایی و عملکردی بینی کمک می کند. مواردی از قبیل گرفتگی بینی، انحراف تیغه میانی و مشکلات تنفسی با انجام این جراحی برطرف و کیفیت زندگی نیز بهبود خواهد یافت. جنبه های زیبایی این شیوه جراحی به برقراری تعادل و توازن بیشتر میان بینی و سایر اجزای صورت کمک می کند.

برخی دیگر مشکلاتی که با انجام جراحی بینی برطرف می شوند، عبارتند از:

وجود قوز روی بینی

انحراف تیغه میانی

بزرگ بودن سوراخ های بینی

پهن و بزرگ بودن نوک بینی

دفرمه بودن بینی

افرادی که از مشکلات گفته شده در بینی خود ناراضی هستند، گزینه های مناسبی برای انجام این جراحی خواهند بود. بیمار باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر ببرد، سیگار و دخانیات مصرف نکند و مهم تر از همه آن که انتظارات منطقی از نتیجه این جراحی داشته باشد.

جراحی بینی، جراحی پیچیده ای است که به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد. به همین خاطر یکی از نکات مهم، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد. در طول جلسات مشاوره، پزشک به بررسی کامل بینی و مواردی از قبیل پوست بینی می پردازد، سابقه پزشکی بیمار باید به طور کامل بررسی شود و اهداف بیمار نیز در نظر گرفته شود.

مراحل جراحی بینی

جراحی بینی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و چند ساعتی به طول می انجامد. برش ها معمولا ما بین و یا داخل سوراخ های بینی زده می شوند تا کمترین میزان اسکار بر جای بماند. در پایان، برش ها بخیه زده می شوند واسپلینتی به مدت چند روز بر روی بینی قرار می گیرد تا از ساختار بینی محافظت شود.

دکتر روزبه پهلوان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت است. شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

مطب تهران :02122026726

مطب دزفول :06142263822

دوره نقاهت و بهبودی جراحی بینی

به ندرت پیش می آید که بیمار بعد از این جراحی احساس ناخوشایندی داشته باشد. برخی بیماران از درد جزئی در بینی خود شکایت می کنند که با مصرف داروهای مسکن تسکین می یابد.

توصیه می شود بیمار تا جایی که می تواند سر خود را بالا نگه دارد و هنگام خواب، یک یا دو بالشت زیر سر خود قرار دهد تا از شدت التهاب نیز کاسته شود.

بعد از گذشت یک تا دو هفته، بیمار قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود. اما انجام فعالیت های شدید و ورزش به مدت حداقل چهار هفته ممنوع می باشد.

به مرور زمان، از شدت التهاب و تورم کاسته و نتایج نهایی این جراحی مشخص خواهد شد.

در صورتی که تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک رعایت شود، دوره نقاهت با سرعت بیشتری طی می شود و نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

نکات قبل از جراحی بینی

هر نوع جراحی زیبایی به یک سری باید و نبایدهای قبل نیاز دارد، تا علاوه بر تسریع روند بهبودی، از بروز عوارض احتمالی بعد از جراحی پیشگیری به عمل آید.

نکات قبل از جراحی بینی، می تواند شامل آمادگی و مراقبت های قبل و کسب آمادگی برای گذراندن دوره نقاهت باشد. صرف نظر از مزایای سلامتی، بیمار باید آمادگی فیزیکی و ذهنی لازم برای انجام این روش جراحی را داشته باشد.

آزمایش خون

تقریبا این گونه می توان گفت که انجام آزمایش خون، یکی از اولین آیتم هایی است که قبل از جراحی باید انجام شود. قبل از جراحی باید سطح هموگلوبین، الکترولیت ها و کراتین بررسی شود و همگی در سطح نرمالی باشند.

روز مراجعه برای جراحی، بیمار باید نتایج این تست ها را همراه خود داشته باشد.

افراد بالای پنجاه سال باید تست نوار قلب انجام دهند تا از عملکرد طبیعی قلب اطمینان حاصل شود.

دو هفته قبل از جراحی

در واقع، آمادگی برای جراحی بینی از دو هفته قبل از روز جراحی آغاز می شود. شما می توانید هماهنگ کنید تا روز جراحی، فردی از دوستان و یا اعضای خانواده شما را همراهی کند. به دلیل باقی مانن اثرات دارویی بیهوشی، امکان رانندگی برای بیمار وجود ندارد.

نیاز است از دو هفته قبل از جراحی تغییراتی در سبک زندگی ایجاد شود. از جمله:

 کنار گذاشتن مشروبات الکلی

الکل، خون را رقیق می کند که باعث کبودی بیشتری بعد از جراحی و طولانی شدن دوره نقاهت می شود. در این بازه زمانی تا جایی که ممکن است باید به حفظ هیدراته بدن کمک شود.

کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات

نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد و احتمال بروز عوارض بعد از جراحی را افزایش می دهد. توصیه می شود در این دوران، استعمال سیگار به طور کامل کنار گذاشته شود.

عدم مصرف آسپیرین و ژلوفن

این داروها با روند طبیعی انعقاد خون تداخل پیدا می کنند. در صورت سردرد، از مسکن هایی مانند استامینوفن استفاده کنید.

عدم مصرف مکمل های گیاهی

برخی از مکمل های گیاهی، می توانند منجر به بروز مشکلات بیهوشی شوند به همین خاطر، توصیه می شود از دو هفته قبل از جراحی، مصرف مکمل های گیاهی کنار گذاشته شوند.

 یک هفته قبل از جراحی

هر چه به روز جراحی نزدیک تر می شویم، باید آمادگی برای جراحی نیز بیشتر شود.

توصیه می شود در این دوران، به رژیم غذایی اهمیت داده شود و میوه و سبزیجات تازه به سبد غذایی اضافه شوند.

شب قبل از جراحی

شب قبل از جراحی، بسیار مهم است. توصیه می شود موارد زیر رعایت شوند:

– سعی کنید دوش بگیرید. چرا که تا چند روز بعد از جراحی، استحمام ممنوع می باشد.

– خوردن و آشامیدن مواد غذایی از شش تا هشت ساعت قبل از جراحی ممنوع است، حتی نوشیدن آب و جویدن آدامس.
در صورتی که معده خالی نباشد، احتمال حالت تهوع و استفراغ زیر بیهوشی بیشتر خواهد بود. که در چنین شرایطی، مواد غذایی وارد ریه می شوند.

– استراحت و خواب کافی داشته باشید.

روز جراحی

اکنون روز جراحی رسیده و شما آمادگی کافی برای جراحی دارید. توصیه می شود روز جراحی:

– لباس های راحت و گشاد بپوشید

– آرایش خود را پاک کنید

– لنرهای تماسی نداشته باشید

– زیور الات خود را درآورید

رعایت نکات گفته شده قبل از جراحی به نفع خود شماست و کمکی خواهد بود تا دوره نقاهت سریعی را پشت سر بگذارید.

ورزش بعد از جراحی بینی

بسیاری از افراد تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند، تا تغییراتی در ظاهر و فرم بینی شان ایجاد شود. این روش، تناسب و توازن بیشتری میان بینی و سایر اجزای صورت برقرار می کند و به رفع مواردی از قبیل: برداشت قوز از روی پل بینی، باریک شدن سوراخ های بینی و یا باز شدن گرفتگی مجاری هوایی کمک می کند.

جراحی بینی ، جراحی پیچیده ای است و بعد از آن بیمار باید استراحت داشته باشد و از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری کند. بسیاری از بیماران در خصوص زمان مناسب ورزش بعد از جراحی بینی سوال دارند.

از انجام برخی فعالیت های ورزشی باید برای مدتی خودداری شود. که در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

توصیه می شود بیمار از فردای جراحی، راه برود تا از لخته شدن خون پیشگیری شود. البته نکته ای که وجود دارد این است که سطوح صاف باید برای پیاده روی انتخاب شوند.

از دویدن، پریدن و یا فعالیت ایروبیک باید به مدت حداقل یک هفته خودداری شود.

بعد از گذشت یک هفته، بیمار می تواند فعالیت های ایروبیک سبک داشته باشد. معمولا تنفس به دلیل تورم بینی، به مدت دو هفته مسدود است و ممکن است بیمار هنگام انجام این قبیل تمرینات، نفس کم بیاورد.

از آن جایی که در این دوران، بیمار دارو مصرف می کند ممکن است کیفیت ورزش تحت تاثیر این داروها قرار بگیرد و بدن کارایی همیشگی را نداشته باشد.

از انجام حرکاتی که با خم شدن همراه است، باید خودداری شود.

از انجام هر گونه فعالیت بدنی که با خم و‌ راست شدن همراه است، باید به مدت یک‌ هفته خودداری شود. حرکاتی از قبیل لمس کردن انگشتان پا و یا بلند کردن اجسام.

تا یک هفته بعد از جراحی حتی بلند کردن کودکان نیز برای بیمار ممنوع خواهد بود.

فشار وارده از انجام این قبیل فعالیت ها می‌تواند باعث‌ احتمال خونریزی از بخیه ها و ‌به تاخیر افتادن روند بهبودی شود.
تقریبا شش هفته طول می کشد تا استخوان بینی ترمیم شود.

یک هفته بعد از جراحی، بیمار قادر به انجام فعالیت های سبک می باشد. مدت زمان و ‌شدت فعالیت ها باید کنترل شده باشد.

با این حال، انجام هر گونه فعالیت شدید بدنی در این بازه زمانی ممنوع می باشد.

از انجام ورزش های تماسی‌ مانند فوتبال، باید به مدت پنج تا شش هفته خودداری شود تا از بروز مشکلات و عوارض بعدی پیشگیری‌ به عمل آید.

شنا کردن و رفتن به استخر، بعد از شش‌ هفته بلامانع می باشد.

از انجام فعالیت های ورزشی زیر‌ نور خورشید نیز باید خودداری شود. چرا که احتمال آفتاب سوختگی، بروز تورم و‌ به تاخیر افتادن روند بهبودی بیشتر خواهد بود.

https://www.livestrong.com/article/18387-exercises-avoid-after-nose-job/

Source: https://www.tcclinic.com/surgical/rhinoplasty/preparation/

Source: https://www.emoryhealthcare.org/centers-programs/aesthetic-center/face-surgery/nose-surgery-rhinoplasty.html

دیگر خدمات دکتر روزبه پهلوان جراح فک و صورت

جراحی بینی

جراحی فک

جراحی چانه

تزریق چربی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

  • نشانی: تهران، خیابان آفریقا، کوچه مریم، پلاک۵، واحد۱
  • شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۰۲۶۷۲۶
  • نشانی: دزفول، خیابان آفرینش، نبش عدل
  • شماره های تماس :۰۶۱۴۲۲۶۳۸۲۲

پاسخ

چهار × 1 =

Call Now Button