جراحی فک | انواع و روش کار آن

 

جراحی فک یا orthosgnathic، روش زیبایی است که با هدف رفع مشکلات فک و تنظیم مجدد آن به کار می رود. افرادی که فک های عقب افتاده، بزرگ، جلوآمده و ناهماهنگ دارد یا بین دندان های فک بالا و پایین، فاصله باشد عمل جراحی فک بهترین گزینه درمانی محسوب می شود.

جراحی فک در زعفرانیهجراح فک

برخی از مشکلات فک و دندان ممکن است مادرزادی باشد و فرد همراه با آن متولد شده است. سایر مشکلات فک و دندان می تواند به دلیل آسیب های مفاصلی فک یا رشد تومور باشد. در ادامه دلایلی که فرد دارای اختلالات فک و دندان است، بیان شده است:

 • مشکلات تنفسی
 • عدم تقارن صورت
 • وجود اختلال در مفاصل فک
 • عدم قرارگیری دندان ها بر روی یکدیگر
 • مشکلات ساختاری در فک و دندان
 • وجود عفونت یا تومورها در گردن و دهان
 • نقص مادرزادی مثل شکاف لب
 • ساییدگی بیش از اندازه دندانها

 

انواع جراحی فک

جراحی های فک به شکل های زیر انجام می شود:

اصلاح جلوآمدگی فک

اگر ساختار فک بگونه ای باشد که فک پایین جلو آمده باشد. در جراحی فک پایین، می توان آن را اصلاح کرد. در این روش استخوانی که در قسمت انتهایی فک می باشد از ناحیه جلویی جدا کرده، و قسمتی از فک که دندان روی آن قرار می گیرد، به عقب برده می شود. بدین شکل محل فک تغییر می کند و فک بالاو پایین کاملا روی هم قرار می گیرد.

 • اصلاح عقب رفتگی فک
  در این حالت فک پایین بیش از حد عقب است. برای درمان فک پایین را جدا کرده و بعد اصلاح آن، بخشی از آن که دندان بر روی آن قرار گرفته است به سمت جلو حرکت داده می شود.

استئوتومی فک بالا

در این روش در لثه ی فک بالا، برشی زده می شود. سپس به طور کنترل شده، شکسته شده و به موقعیت جدیدی در دهان حرکت داده می شود. سپس یک قطعه پلاستیکی کوچک به دندان ها وصل می شود تا موقعیت جدید فک بالا، مشخص گردد  تا به کمک صفحات فلزی ریز و پیچ ها در جای خود محکم شوند. در آخر، لثه را با نخ های قابل جذب بخیه می زنند.

استئوتومی فک پایین

این نوع جراحی مانند استئوتومی فک بالا، انجام می شود. بدین صورت که پزشک با ایجاد یک برش در عقب دهان در کنار دندان های آسیایی بزرگ، فک پایین را بریده و به طور کنترل شده ای، آن را می شکند دتا به موقعیت جدیدی که در نظر گرفته شده است حرکت داده شود. سپس به کمک قطعات ریز موقعیت آن در فک پایین مشخص شود.

ژنیوپلاستی

روش جراحی کم خطری است که با هدف تصحیح ساختار چانه و صورت ، مطرح شده است. در ژنیوپلاستی، با ایجاد برش کوچک در استخوان چانه و آزاد کردن استخوان مشکل دار، کارهای اصلاحی بر روی آنها انجام می شود و عیوب ساختاری رفع می گردد و در آخر بر روی استخوان فک، صفحه کوچکی از جنس تیتانیوم بر روی آن قرار داده تا چانه در وضعیت جدید محکم شود.

جراحی ارتفاع فک فوقانی

در این روش جراحی برای افرادی مناسب است، که به هنگام لبخند زدن فک بالایی بیش از حد دیده می شود و دارای ارتفاع بیش از حد است که در این حالت پزشک با برداشتن استخوان اضافی و ثابت کردن در مکان جدید، موجب می شود، لبخند زیبایی را تجربه کنید.
جراحی فک در زعفرانیه

بهترین جراح فک را چگونه پیدا کنیم؟

جراحی فک مانند هر عمل دیگر خطرات و ریسک هایی دارد. با این حال افرادی هستند که از نتیجه عمل کاملا رضایت دارند؛ برای آنکه از نتیجه عمل راضی باشید لازم است بدانید جراحی فک به دلیل حساسیت بالایی که دارد، باید جراح از مهارت و تخصص بالایی  برخوردار باشد، هم چنین پزشک موظف است انتظاراتی که از عمل باید داشته باشید را با شما در میان بگذارد و به شما آرامش دهد.​

پاسخ

پانزده + 5 =

Call Now Button