پاسخ به سوالات رایج در مورد ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان سازگاری دارد. شکل آن به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می شود. گفته می شود که امروزه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندانهای از دست رفته است. با این حال سوالات زیادی درباره ایمپلنت دندان در این مقاله پاسخ داده شده است.

1. روند قرارگیری ایمپلنت به چه صورت است؟

روند قرارگیری ایمپلنت با بی حسی موضعی انجام می شود. ممکن است تا چند روز، مقداری تورم و التهاب در ناحیه احساس شود اما از لحاظ عملکردی کاملا طبیعی خواهند بود. ایمپلنت، پروتزی است که جایگزین دندان از دست رفته می شود.

ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم هستند که داخل استخوان فک قرار می گیرند. بعد از قرارگیری ایمپلنت داخل استخوان، ساختاری به نام اباتمنت به ایمپلنت متصل می شود و در مرحله بعد، دندان و یا دندان های مصنوعی متصل خواهند شد.

مراحل ایمپلنت دندان
مراحل ایمپلنت دندان

2. چه افرادی می توانند از مزایای ایمپلنت دندان  بهره مند شوند؟

افرادی که خواهان انجام ایمپلنت هستند، باید در سلامت کامل باشند. به همین خاطر، وضعیت کلی دهان و کیفیت استخوان های فک مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چرا که جهت قرارگیری محکم ایمپلنت، استخوان فک باید استحکام خوبی داشته باشد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که این روش درمانی می تواند در هر سنی و بعد از کامل شدن رشد استخوان های فک انجام شود.

سوالات در مورد ایمپلنت دندان

3. ایمپلنت دندان چه مزایایی را به همراه دارد؟

زمانی که دندان و یا دندان ها در اثر پوسیدگی و یا بیماری های لثه از دست می روند، ایمپلنت می تواند جایگزین آن ها شود. از جمله مزایای ایمپلنت می توان به ماندگاری بالا، بهبود زیبایی ظاهری و بالا رفتن سطح اعتماد به نفس افراد اشاره کرد.

بعد از قرارگیری ایمپلنت، فرد مشکلی در جویدن غذا و یا پنهان کردن دندان های خود نخواهد داشت. از آن جایی که ایمپلنت از تیتانیوم ساخته شده است، هرگز دچار پوسیدگی نخواهند شد.

4. آیا ایمپلنت دندان می تواند با آسیب همراه باشد؟

پروسه ایمپلنت با بی حسی موضعی انجام می شود و تنها ممکن است بیمار احساس خوشایندی نداشته باشد. معمولا داروهای مسکن برای بیمار در نظر گرفته می شود تا در صورت بروز درد مصرف شوند. با این حال، ایمپلنت دندان با درد همراه نخواهد بود.

5. جراحی چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان جراحی به مواردی از قبیل تعداد دندان هایی بستگی دارد که باید ایمپلنت شوند. گاهی ممکن است قرارگیری یک ایمپلنت، در یک روز انجام شود. در برخی موارد نیاز است تا گرافت (پیوند) استخوان انجام شود، که در چنین شرایطی، مدت زمان جراحی به مراتب بیشتر خواهد بود.

6. چرا بازه زمانی سه تا شش ماه قبل از قرارگیری ایمپلنت نیاز است؟

این بازه زمانی مربوط می شود به زمان متصل شدن ایمپلنت به استخوان، که به مواردی از قبیل کیفیت استخوان های موجود در فک بستگی دارد.

دکتر روزبه پهلوان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت است. شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

مطب تهران :02122026726

مطب دزفول :06142263822

7. مدت زمان ماندگاری ایمپلنت دندان  چقدر است؟

از آن جایی که ایمپلنت، مشابه دندان طبیعی است، در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت شود، می تواند ماندگاری بسیار بالایی داشته باشد. احتمال این که این روش درمانی با موفقیت انجام نشود، بسیار پایین است مگر این که ایمپلنت به خوبی داخل استخوان جوش نخورد.

با این حال، بیماران باید مراقب ایمپلنت خود باشند، چرا که در صورت عدم موفقیت، ایمپلنت برداشته می شود و پروسه مجددا باید چند هفته بعد تکرار شود.

سوالات در مورد ایمپلنت دندان

8. اگر استخوان به میزان کافی وجود نداشته باشد، چه باید کرد؟

یکی از فاکتورهای موثر در میزان موفقیت این روش درمانی، این است که استخوان فک باید کیفیت و استحکام خوبی داشته باشد تا بتواند ایمپلنت را تحمل کند. اگر استخوان به میزان کافی داخل استخوان فک موجود نباشد، نیاز به گرافت (پیوند) استخوان از سایر نواحی بدن می باشد.

9. از کجا بفهمیم چه تعداد ایمپلنت نیاز است؟

آن چه که مشخص این است که تعداد ایمپلنت به تعداد دندان های از دست رفته بستگی دارد. طول ایمپلنت نیز به میزان استخوان های موجود در ناحیه بستگی دارد.

10. مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان کدامند؟

همانند دندان های طبیعی، ایمپلنت نیز به مراقبت و رسیدگی نیاز دارد. مسواک زدن دو مرتبه در طول روز و مراجعه به پزشک بعد از قرارگیری ایمپلنت توصیه می شود. در طول جلسات معاینه، کیفیت استخوان ها و سلامت لثه مورد بررسی قرار می گیرد.

Source: https://www.citybridgedental.co.uk/treatments/dental-implants-treatment/dental-implant-faq

سایر مطالب

ایمپلنت فوری دندان

جراحی دندان عقل در تهران

بهترین جراح فک در تهران

بهترین دکتر ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

    • نشانی: تهران، خیابان آفریقا، کوچه مریم، پلاک۵، واحد۱
    • شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۰۲۶۷۲۶
    • نشانی: دزفول، خیابان آفرینش، نبش عدل
  • شماره های تماس :۰۶۱۴۲۲۶۳۸۲۲

 

پاسخ

چهار × سه =

Call Now Button