مراقبت های بعد از جراحی فک

مراقبت های بعد از جراحی فک

معمولا بعد از جراحی فک، تمامی بیماران از احساس درد و ناراحتی شکایت می کنند، که در چنین شرایطی، مصرف داروهای مسکن به تسکین درد کمک خواهد کرد. بعد از مرخص شدن، مصرف داروها همانند روال قبل ادامه پیدا خواهد کرد.

مراقبت های بعد از جراحی فک
مراقبت های بعد از جراحی فک

روز دوم بعد از جراحی، بیمار می تواند استحمام کند. اما توجه داشته باشید که آب نباید خیلی داغ باشد چرا که می تواند منجر به خونریزی در فک بالا باشد (البته در صورتی که جراحی بر روی این قسمت انجام شده باشد).

انجام فعالیت های شدید و سنگین بعد از جراحی ممنوع است. این قبیل حرکات باعث بالا رفتن فشار خون و خونریزی می شوند. توصیه می شود تمرینات سبک دو هفته بعد از جراحی آغاز شوند. توجه داشته باشید انجام ورزش های سنگین به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.

توصیه می شود بیمار از چند روز بعد از جراحی، پیاده روی را از سر بگیرد.

هر زمان که بیمار احساس بهتری داشته باشد، می تواند به مدرسه و یا محل کار خود برگردد. با این حال بسیاری از بیماران، یک هفته در منزل استراحت می کنند. توصیه می شود در این دوران، رژیم غذایی مقوی و سالم فراموش نشود.

احتمال خونریزی از محل بخیه تا چند روز بعد از جراحی وجود دارد. اما در صورت ادامه دار شدن و یا تشدید خونریزی حتما با پزشک تماس بگیرید.

در خصوص تورم باید بگوییم، تا چهار روز بعد از جراحی بیشترین میزان تورم مشاهده خواهد شد، که بعد از گذشت دو هفته به طور کامل محو خواهد شد. معمولا داروهایی به منظور تسکین تورم برای بیمار در نظر گرفته می شوند.

استفاده از کمپرس یخ بر روی صورت و به مدت سه تا چهار رور، از شدت تورم کم می کند. اما توجه داشته باشد که کمپرس نباید برای مدت زمان طولانی بر روی پوست گذاشته شود.

در خصوص رژیم غذایی که سوال بسیاری از بیماران است، باید بگوییم:

مهم است بیمار بعد از جراحی فک، رژیم غذایی مناسبی داشته باشد تا به روند بهبودی کمک شود.

طی سه روز اول بعد از جراحی، بیمار باید رژیم غذایی مایعات داشته باشد، تا به تسریع روند بهبودی کمک شود.

بعد از گذشت سه هفته، خوردن مواد غذایی سفت هم چنان باید محدود باشد.

بعد از شش هفته، می توانید خورن مواد غذایی نرم را آغاز کنید.

دکتر روزبه پهلوان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت است. شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

مطب تهران :02122026726

مطب دزفول :06142263822

بعد از گذشت شش تا هشت هفته، روند جویدن به حالت طبیعی برگشته است. اما با این حال این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که بهتر است فشار کمتری به فک وارد شود.

تورم موجود ممکن است مسواک زدن دندان ها را کمی سخت کند. معمولا توصیه می شود تا یک هفته بعد از جراحی، از مسواک زدن خودداری شود تا آسیبی به بخیه ها وارد نشود و احتمال خونریزی نیز به حداقل برسد.

یک هفته بعد و با برطرف شدن تورم، مسواک زدن را با مسواک نرم و مقدار کمی خمیر دندان شروع کنید. توجه داشته باشید مسواک زدن باید به آرامی انجام شود.

کبودی بعد از جراحی فک کاملا طبیعی است. بسته به ناحیه جراحی، کبودی در گونه ها و یا پایین گونه ها مشاهده خواهد شد. به مرور زمان و تقریبا بعد از گذشت دو هفته، از میزان کبودی نیز کاسته خواهد شد.

گرفتگی بینی، یکی از مواردی است که بعد از جراحی فک دیده می شود، به خصوص اگر جراحی بر روی فک بالا انجام شده باشد. جهت باز شدن مجاری تنفسی می توان از اسپری های بینی نیز استفاده کرد.

Source: http://coronationdentalspecialty.ca/patient-information/jaw-orthognathic-surgery-instructions/

سایر مطالب

ایمپلنت فوری دندان

جراحی دندان عقل در تهران

بهترین جراح چانه در تهران

بهترین جراح فک در تهران

بهترین دکتر ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

  • نشانی: تهران، خیابان آفریقا، کوچه مریم، پلاک۵، واحد۱
  • شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۰۲۶۷۲۶
  • نشانی: دزفول، خیابان آفرینش، نبش عدل
  • شماره های تماس :۰۶۱۴۲۲۶۳۸۲۲

پاسخ

13 − سه =

Call Now Button