مراقبت های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت

مراقبت های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت

پیوند استخوان در ایمپلنت زمانی انجام می شود که استخوان به میزان کافی وجود نداشته باشد. از آن جایی که بعد از پیوند استخوان باید فرصت کافی به ترمیم استخوان داده شود و سپس مراحل ایمپلنت آغاز گردد، در این دوران رعایت یک سری نکات و مراقبت ها از سوی بیمار اهمیت پیدا خواهد کرد.

هدف از پیوند استخوان، جایگزین کردن استخوان از دست رفته فک و فراهم کردن پایه ای قوی برای قرارگیری ایمپلنت می باشد. اما بعد از پایان پیوند استخوان، چه مراقبت هایی نیاز می باشد؟

بعد از پایان پیوند استخوان، ممکن است بیمار احساس درد و ناخوشی داشته باشد. درد خفیف و جزئی کاملا طبیعی است و مصرف داروهای ضد التهابی تجویز شده از سوی پزشک به تسکین درد کمک خواهد کرد. در صورت عدم بهبود درد، می توان از کمپرس یخ نیز استفاده کرد.

تورم بعد از پیوند استخوان

پیوند استخوان در ایمپلنت، با تورم صورت همراه است. در روزهای اول بعد از جراحی، از روش هایی به منظور کاهش تورم کمک گرفته می شود. قرار دادن کمپرس یخ بر روی صورت و دهان به مدت دو روز از جمله این روش هاست.
یخ، خونرسانی به بافت لثه را متوقف می سازد. با کاهش خونریزی، امکان ترمیم بافت نیز فراهم خواهد شد.

رژیم غذایی بعد از پیوند استخوان

نیاز به ایجاد تغییر در رژیم غذایی تا چند روز بعد از پیوند استخوان می باشد. این تغییر بستگی به روند انجام جراحی دارد و به همین خاطر، برای هر بیمار متفاوت خواهد بود. برخی بیماران باید تنها رژیم غذایی آب و مایعات داشته باشند و آب میوه، سوپ سرد و اسموتی بخورند.

در برخی دیگر، مصرف غذاهای جامد با دمای متعادل (دمای اتاق)، مانند سیب زمینی، تخم مرغ، میوه های خالص بلامانع است.

دکتر روزبه پهلوان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت است. شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

مطب تهران :02122026726

مطب دزفول :06142263822

نکته مهم بعد از پیوند استخوان این است که باید از مصرف مواد غذایی که به جویدن نیاز دارند و یا مواد غذایی که باعث خراشیده شدن سطح لثه می شوند، به مدت چند هفته خودداری شود. این اطمینان باید حاصل شود که هیچ گونه ماده غذایی داخل محل گرافت (پیوند) گیر نکرده باشد.

خوابیدن بعد از پیوند استخوان

توصیه می شود بعد از پیوند استخوان، بیمار تنها به پشت بخوابد و یک یا دو بالشت زیر سر خود قرار بدهد تا سر باالا نگه داشته شود. با این کار، از ورود خون به ناحیه پیوند جلوگیری و از شدن التهاب نیز کاسته خواهد شد.

در صورتی که این پوزیشن خواب برای بیمار سخت است، توصیه می شود به پهلویی خوابیده شود که جراحی انجام نشده است.

محدودیت در کارها و فعالیت ها

طی چند روز اول بعد از جراحی، انجام فعالیت های سنگین ممنوع است. اما به مررور زمان و یا طی شدن دوره نقاهت، بیمار قادر به انجام تمامی کارهای خود خواهد بود.

Source: https://www.universitydentalsandiego.com/expect-dental-bone-graft-surgery/

سایر مطالب

ایمپلنت فوری دندان

جراحی دندان عقل در تهران

بهترین جراح چانه در تهران

بهترین جراح فک در تهران

بهترین دکتر ایمپلنت دندان

جراحی بینی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

  • نشانی: تهران، خیابان آفریقا، کوچه مریم، پلاک۵، واحد۱
  • شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۰۲۶۷۲۶
  • نشانی: دزفول، خیابان آفرینش، نبش عدل
  • شماره های تماس :۰۶۱۴۲۲۶۳۸۲۲

پاسخ

سه × 4 =

Call Now Button